loading

Novosti i događanja

Ekoškole kao način življenja

11
11. prosinca 2023.

Međunarodne Ekoškole je program osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš i održivi razvoj na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova (osnovne i srednje škole, dječji vrtići i učenički domovi, škole za djecu s teškoćama u razvoju i fakulteti). Cilj programa je „ugradnja“ odgoja i obrazovanja za okoliš i održivi razvoj u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava i svakodnevni život djece, učenika i mladih te djelatnika Ekoškole i na taj način odgojiti mlade generacije osjetljivima na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti.

Program Ekoškole u Hrvatskoj je počeo s provedbom 1998. godine, a prve zelene zastave su se zavijorile 2001. godine u 20 Ekoškola. Danas, nakon 25 godina provedbe, zelene zastave se vijore u više od 300 Ekoškola. Udruga Lijepa Naša je nacionalni koordinator programa Ekoškole, te jedna od aktivnosti koje provodimo svake godine je seminar „Ekoškole kao način življenja“.

Seminar je održan u petak 1. prosinca 2023. s početkom u 10:00 sati u Osnovnoj školi Jure Kaštelana u Zagrebu. Na seminaru je sudjelovalo 30 sudionika iz 18 odgojno-obrazovnih ustanova, među kojima je i 7 odgojno-obrazovnih ustanova koje se pripremaju za stjecanje statusa Ekoškole. Kroz seminar, prezentirana je metodologija programa Ekoškole, tzv. „7 koraka“, postupak stjecanja i obnove statusa te su predstavljeni primjeri dobre prakse u dječjem vrtiću, osnovnoj i srednjoj školi sa statusom Ekoškole.

Uvodnu riječ održali su dr.sc. Mirko Ruščić, predsjednik Udruge Lijepa Naša i Krešimir Supanc, ravnatelj Osnovne škole Jure Kaštelana, Zagreb. Anita Šetić iz Udruge Lijepa Naša predstavila je program Ekoškole, provođenje programskih koraka, postupak stjecanja statusa Ekoškole, postupak dokumentiranja provedbe programa putem online aplikaciju za Ekoškole te projekte unutar programa Ekoškole u RH.

Helena Sudar i Sandra Beneta iz Dječjeg vrtića „Poletarac“, Zagreb prezentirale su primjer dobre prakse provedbe programa Ekoškole u Dječjem vrtiću „Poletarac“. Zdravka Ciglenečki i Marina Lucin iz Osnovne škole Jure Kaštelana, Zagreb predstavile su provedbu programa Ekoškole u OŠ Jure Kaštelana kao primjer dobre prakse, a Ljiljana Vidmar iz Gimnazije Nova Gradiška govorila je o ulozi školskog koordinatora, školskog pedagoga i razrednika u programu Ekoškole, kao i o organizaciji projektnog dana.

Seminar je završio u 13:30 te se ovom prilikom zahvaljujemo Osnovnoj školi Jure Kaštelana na gostoprimstvu i pomoći u organiziranju ovog seminara.

 

Prezentacije sa seminara

Novosti i događanja

Povezane novosti

Učenici OŠ „August Šenoa“ iz Osijeka osvojili 2. mjesto na World Robot Olympiad Open Championship 2024. 
04. listopada 2024.
zastita-okolisa

Učenici OŠ „August Šenoa“ iz Osijeka osvojili 2.

Informatičari međunarodne Ekoškole OŠ „August Šenoa“ iz Osijeka prošli tjedan sudjelovali su na World Robot Olympiad Open Championship 2024 u Bresciji (Italija)....
Detaljnije
Festival stabla u I. osnovnoj školi Varaždin
04. listopada 2024.
bioloska-raznolikost

Festival stabla u I. osnovnoj školi Varaždin

Od lipnja ove godine naš grad Varaždin – grad baroka, glazbe i cvijeća nosi i titulu europskog grada stabala. The European City of the Trees Award (ECOT...
Detaljnije
Međunarodno priznanje za hrvatske nastavnice: FEE Teacher Award 2024.
04. srpnja 2024.
ekoskole

Međunarodno priznanje za hrvatske nastavnice: FEE

Na Svjetski dan zaštite okoliša 2024., Zaklada za odgoj i obrazovanje za okoliš (Foundation for Environmental Education – FEE) po drugi put je organizirala...
Detaljnije

Partneri

Partneri Ekoškola

Hvala našim partnerima na izvrsnoj suradnji i potpori pri realizaciji programa međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj