Ekoškole
Naziv projekta: Akcija prikupljanja starog papira
Tema projekta: Recikliranje starog papira
Opis projekta:
Projekt je bio zamišljen kao aktivnost usmjerena na recikliranje otpada i stvaranja svijesti kod djece o važnosti očuvanja našega okoliša. Tijekom dana proveden je projekt prikupljanja starog papira koji se potom odvozio u reciklažno dvorište. U projektu su sudjelovala sva djeca i iz svih objekata vrtića. Kako bi potaknuli inicijativu djece i veću angažiranost, skupljanje je organizirano u obliku natjecanja. Drugim riječima, cilj je bio u što kraćem roku prikupiti što veću količinu starog papira.
U projektu sudjeluju: roditelji i djeca, stručni tim vrtića i svi ostali zaposlenici te pomoćno osoblje.
Naziv projekta: Skupljanje plastičnih čepova u humanitarne svrhe
Tema projekta:
Opis projekta:
U suradnji s Udrugom oboljelih od limfoma i leukemije djeca su sakupljala plastične čepove u svakom našem objektu vrtića. Plastični čepovi su se odlagali u kutije koje su bile postavljene u hodniku svakog objekta. Prikupljeni čepovi odvozili su se u Udrugu koja je potom odvozila iste na reciklažu. Cilj ovog projekta je bio razviti svijest kod djece o važnosti recikliranja plastičnih materijala, budući da je poznato kako odlaganje plastike u prirodu prozvodi najveću štetu ekosustavu. Osim toga, djeca su na ovaj način razvijala empatiju i altruizam te odgovornost i toleranciju prema vlastitoj okolini i drugima oko sebe.
U projektu sudjeluju: roditelji i djeca, stručni tim vrtića, Udruga oboljelih od limfoma i leukemije i svi ostali zaposlenici vrtića te pomoćno osoblje.
Naziv projekta: Prikupljanje starih baterija
Tema projekta: Prikupljanje starih baterija
Opis projekta:
Dječji vrtić Maslačak tijekom cijele pedagoške godine provodi akciju prikupljanja starih baterija. U dogovoru s roditeljima, djeca donose stare baterije iz svojih domova i odlažu ih u posebno zaštićene spremnike. Iste baterije prikuplja i odvozi specijalizirana tvrtka Friš, koja potom adekvatno zbrinjava stare baterije. Cilj projekta je razviti svijest kod djece o opasnim tvarima i njihovim učincima na ekosustav te naučiti ih pravilnom odlaganju opasnog otpada.
U projektu sudjeluju: roditelji i djeca, stručni tim vrtića i svi ostali zaposlenici te pomoćno osoblje.
Stvoriti naviku odgovornog i racionalnog trošenja hrane, smanjenje otpada hrane, skupljanje biootpada, izrada komposta, briga o vlastitom zdravlju pravilnom prehranom.
Odgojitelji, zdravstvena voditeljica, ravnatelj, kuharice, pomoćne kuharice, roditelji.
Odgojitelji, zdravstvena voditeljica, ravnatelj, tehničko osoblje, roditelji.
Opserviranje ponašanja djece, upućivanje na željene oblike ponašanja djece, kontroliranje potrošnje tijekom cijele pedagoške godine.
Odgojitelji, ravnatelj, pomoćno tehničko osoblje, vanjski suradnici - djelatnici poduzeća i ustanova Komunalac d.o.o. i Voda d.o.o.
Tijekom cijele pedagoške godine pratiti usvojenost znanja kod djece vezano uz temu. Pratiti stanje okoliša te bilježiti i fotodokumentirati provedene aktivnosti.
Upoznavanje zaštićenih biljaka i životinja našeg kraja.
Odgojitelji, ravnatelj, roditelji, vanjski suradnici - djelatnici Centra za posjetitelje Natura 2000.
Vrijeme realizacije je tijekom pedagoške godine 2024./2025.
Način provedbe praćenja zadataka bit će bilježenjem u pedagošku dokumentaciju, fotodokumentiranjem i organiziranjem posjeta Centru za posjetitelje.