loading

Ekoškole

Osnovna škola Milan Amruš, Slavonski Brod

Korisnički podaci

Osnovna škola Milan Amruš, Slavonski Brod
Nikole Zrinskog 100, 35000 Slavonski Brod
035447034
ured@os-mamrus-sb.skole.hr
2007
Dijamantni status 2
  • Naziv projekta: Ljekovito bilje

    Tema projekta: Sadnja i skupljanje biljaka i priprema čaja

    Opis projekta:

    Ciljevi:  Proučiti,posaditi,uzgojiti i skupiti različite vrste biljaka, skladištiti ih i konzumirati krajnji proizvod, razredna čajanka.

    Namjena:  Razvijati svijest o važnosti i upotrebi različitog vrsta bilja, briga prema prirodi, sposobnost upotrebe stečenih znanja i vještina u svakodnevnom životu i radu.

    Način realizacije: Skupljanje biljaka, sadnja biljaka i briga o posađenim biljkama, branje,sušenje i konzumiranje uzgojenog bilja.

  • Naziv projekta: Recikliranje-otpad nije smeće

    Tema projekta: Otpad nije smeće

    Opis projekta:

    Cilj:  Stjecanje znanja i iskustvo gospodarenja otpadom s ciljem očuvanja prirode te usvajanje vještina korištenja otpada u nove svrhe

    Namjena: Odgovorno ponašanje u odnosu na gospodarenje otpadom,pronalaženje inovativnih i kreativnih načina izrade novih predmeta, primjena usvojenog znanja u svakodnevnom životu

    Način realizacije: Skupljanje i sortiranje otpada po boji spremnika, izraditi predmeta za igru i svakodnevnu upotrebu od otpada,recikliranje papira

  • Naziv projekta: Održivi razvoj - od biljke do stola 2

    Tema projekta: Izrada

    Opis projekta:

    Ciljevi: Posaditi i uzgojiti različite vrste jestivih biljaka, voća i povrća (npr. salata, aromatično i začinsko bilje, jagode i slično), brinuti o biljkama, branje i konzumacija krajnjeg proizvoda kao desert ili salata u školskoj kuhinji. 

    Namjena: Razvijati svijest o zdravoj prehrani, brigu prema prirodi, sposobnost uporabe stečenih znanja i vještina u svakodnevnom životu i radu. 

    Način realizacije: Izrada povišenih gredica i vrta, briga o posađenim biljkama, branje i konzumiranje ekološki uzgojenog voća i povrća. 

Korak 1

Članovi odbora

  • 1. Nataša Čošić, ravnateljica
  • 2. Marina Sedlo, pedagog
  • 3. Tajana Tolić, učitelj edukacijski rehabilitator, koordinator Eko škole
  • 4. Dražen Kereta, domar
  • 5. Iva Krpan, tajnica
  • 6. Maja Paladinić, učenica
  • 7. Zdenka Vučinić, roditelj
  • 8. Marija Vrbljančević, mag. praesc.educ., predstavnica lokalne zajednice
image

Korak 3

Plan djelovanja

OTPAD

*uočiti da postoje različite vrste otpada, stvoriti naviku razvrstavanja otpada,

  • upoznati opasni otpad - naučiti da postoji tzv. korisni otpad,
  • uočiti da recikliranjem smanjujemo količinu otpada, ali i štedimo,
  • stvoriti naviku štedljivog ponašanja i smanjivanja otpada,
  • upoznati neke načine iskorištavanja otpada u ukrasne i uporabne svrhe,
  • uočiti pogrešne navike u zbrinjavanju otpada,
  • surađivati s lokalnom zajednicom,
  • osvještavati članove lokalne zajednice o uočenim neprihvatljivim navikama i ponašanjima,
  • ukazivati na ljepotu prirode bez otpada,
  • djelovati djelima i porukama na svijest učenika, ali i na svijest članova lokalne zajednice.
  • skupljanje,selektiranje i zbrinjavanje baterija
  • rad eko skupine-kontrola i održavanje čistoće školskih prostorija i okoliša
  • korištenje receikliranog papira za izradu radnih listića i dopisa,papirnatih ubrusa,toalet papira
  • upoznavanje roditelja i djelatnika škole na roditeljskim sastancima,sjednicama s eko programom i planom djelovanja,te ostvarenim rezultatima
  • izrada adventskih vijenaca,ukrasa od recikliranog i prirodnog materijala
  • izrada ukrasnih i upotrebnih predmeta recikliranjem otpadnih materijala

Svi djelatnici i učenici škole,Eko skupina, Eko koordinator

Tijekom školske godine 2024./2025. Objava na web stranici škole.

VODA
  • upozoriti na nedostatak pitke vode na Zemlji,
  • upoznati biljni i životinjski svijet svijeta u pitkoj vodi i utjecaj onečišćenja vode na taj svijet,
  • razvijati svijest o potrebi štednje pitke vode,
  • osvještavati učenike o potrebi štednje vode,
  • razvijati svijest o potrebi očuvanja izvora pitke vode
  • informirati sve učenike o načinima uštede energenata koristeći primjerenu razinu podrške 
  • upućivanje učenika na pravilno korištenje vode iz slavine
  • održavanje vizualnih uputa i natpisa o štednji energenata iznad slavina
  • svjtski dan voda,radionice

svi učitelji, stručna služba škole, voditeljica eko skupine

Praćenje i bilježenje aktivnosti tijekom školske godine. Izvještaj na kraju šk.godine. Objava na web stranici škole.

ENERGIJA
  • upoznati način proizvodnje električne energije, 
  • uočiti da potrošnja električne energije kao i drugih energenata ovisi isključivo o našem ponašanju, 
  • osvijestiti učenike, djelatnike škole i mještane da smanjenjem potrošnje štedimo novac, ali i druge energente 

Upućivanje učenika na pravilno korištenje i štednju električne energije. Održavanje vizualnih uputa i natpisa o štednji energenata iznad prekidača.

Svi učitelji, stručna služba škole, voditeljica eko skupine.

Praćenje i bilježenje aktivnosti tijekom školske godine. Izvještaj na kraju školske godine.

ODRŽIVI RAZVOJ I BIORAZNOLIKOST
  • razvijanje solidarnosti i empatije prema ljudima, poticanje vršnjačke podrške, odgovornosti prema svim živim bićima i okolišu 
  • stjecanje znanja o raznolikosti prirode i razumijevanje složenih odnosa između ljudi i okoliša, razvijanje osobne i društvene odgovornosti nužne za održivost 
  • razvoj motivacije za djelovanje na dobrobit okoliša i ljudi u užoj lokalnoj sredini 
  • promišljanje i stjecanje spoznaja o uzrocima i posljedicama ljudskog utjecaja na prirodu 
  • aktivno djelovanje u školi i zajednici s ciljem prepoznavanja potreba, osmišljavanja rješenja i konkretnog doprinosa zajednici 
  • poticanje razmišljanja orijentiranog prema budućnosti i razvijanje osobne odgovornosti prema budućim generacijama kao osnovnog preduvjeta za stvaranje društva temeljenog na održivom razvoju
  • Prijatelji prirode-ekološke aktivnosti vezane uz eko datume, radionice.
  • Od biljke do stola 2.
  • Ljekovito bilje.

Eko skupina, Antonija Maričević;Andrea Gašpar Čičak, Sanja Soldan, Mirjana Petrić, voditeljica eko skupine.

Bilježenje i vrednovanje aktivnosti tijekom školske godine. Izvješće na kraju školske godine.

ZDRAV ŽIVOT
  • usvojiti koncept značenja riječi zdravlje kao važnog čimbenika života čovjeka te preduvjeta i pokazatelja održivog razvoja društva u cjelini 
  • poticati odgovoran pristup prema osobnom zdravlju te odgovoran i solidaran odnos prema zdravlju drugih ljudi 
  • prepoznati i pravilno izabrati zdrave životne navike i ponašanja, izbjegavati navike i ponašanja štetne za zdravlje i sigurnost te upoznati načine prevencije bolesti, 
  • razvijati pravilne vještine i postupke pri ublažavanju posljedica narušenog zdravlja usvojiti znanja i vještine kako pomoći sebi i drugima te kada i kako potražiti stručnu pomoć 
  • usvojiti osnovna znanja i vještine za pozitivan stav i odgovorno ponašanje usmjereno prema zdravlju koje doprinosi očuvanju zdravlja i poboljšanju 

Obilježavanje Dana zahvalnosti, Obilježavanje Svjetskog dana pješačenja, Mjesec borbe protiv ovisnosti, Poštujemo različitosti: Međunarodni dan osoba s invaliditetom (3.12.), Međunarodni dan osoba s Down sindromom (21.3.), Ljubičasti dan (26.3.), Svjetski dan svjesnosti o autizmu (2.4.)

Eko skupina, školska zadruga, Školski psiholog, svi učitelji

Bilježenje aktivnosi tijekom školske godine. Izvješće na kraju školske godine. Objava na web stranici škole.

STALNE EKOLOŠKE AKTIVNOSTI
  • održavanje i oplemenjivanje školskog okoliša,
  • integriranje ekoloških sadržaja u sve nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti tijekom cijele školske godine, 
  • razvijanje ekološke svijesti kroz praktičan rad u izvanučioničkoj nastavi , 
  • obilježavanje važnih eko datuma prigodnim edukativnim aktivnostima i akcijama, 
  • prezentiranje rada škole 
  • provođenje plana djelovanja Ekoškole

Sadnja novih i održavanje postojećih biljaka u školskom vrtu,akcije čišćenja okoliša,obilježavanje značajnih eko datuma prigodnim aktivnostima, projektni dani, Dan planeta Zemlje, suradnja s učeničkom zadrugom.

Svi učitelji, stručna služba škole, koordinator eko škole, svi učitelji, eko skupina

Praćenje i bilježenje aktivnosti tijekom školske godine. Objava na web stranicama škole.

Korak 7

Ekokodeks i himna

 

NE BACAJ SMEĆE PO ŠKOLI I OKOLIŠU, NEGO ...
ZBOG SREĆE VEĆE - OTPAD BACI U KANTU ZA
SMEĆE.
MANJE POTROŠENOG PAPIRA - VIŠE ŠUMA I KISIKA.
SKUPLJAJ STARI PAPIR - SPASI DRVO.
NE ŠARAJ PO ŠKOLSKOM NAMJEŠTAJU - UZMI KRPU I
BRIŠI PRAŠINU.
ZA LJEPŠI SVIJET - POSADI JEDAN CVIJET.
POŠTUJ LJUDE, POŠTUJ PRIRODU - ŠTEDI VODU, ŠTEDI
ENERGIJU.
AKO SE SVI EKO UDRUŽIMO I SUNCE NAM
PRIDRUŽIMO, ZEMLJA ĆE BLISTATI, SMEĆE ĆE
NESTATI...

 

Draga djeco, svi u zbor,
postignimo dogovor.
Želimo da uvijek blista
Naša Zemlja, čista, čista.
Počistimo ulice, škole, kuće, vrtiće,
posadimo svagdje cvijeće,
pokupimo baš sve smeće.
Čuvaj šumu, svako drvo,
Nek nam to bude prvo.
Čistu vodu, čisti zrak,
za svoj život treba svak'.
Draga djeco, svi u zbor,
postignimo dogovor.
Želimo da uvijek blista
Naša Zemlja, čista, čista.

Partneri

Partneri Ekoškola

Hvala našim partnerima na izvrsnoj suradnji i potpori pri realizaciji programa međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj