loading

Ekoškole

Dječji vrtić Radost, Jastrebarsko

Korisnički podaci

Dječji vrtić Radost, Jastrebarsko
Braće Radić 10, 10 450 Jastrebarsko
01 6281 241
djecji.vrtic.radost1@zg.t-com.hr
2007
Dijamantni status 2
  • Naziv projekta: Živjeti zdravo!

    Tema projekta: Tjedan zdravlja u vrtiću

    Opis projekta:

    U projekt „ Živjeti zdravo u vrtiću“ uključene su bile odgojne skupine: Nova skupina 1, Pingvini, Pandice, Loptice, Pčelice, Suncokreti, Leptirići, Ježići, Tigrići, Zebrice, Lavići, Lastavice, Pužići, Jabučice, Predškola-Bubamare i Suncokreti, Vlakići, Trešnjice i Slonići. Aktivnosti su se provodile u odgojnim skupinama od listopada 2023. do travnja 2024. godine koje su dokumentirane u obliku plakata te tako prezentirane svima koji u naš vrtić dolaze. "Tjedan zdravlja u vrtiću"  obilježen je kroz tjedan od  8.4.-12.4.2024. godine. Sudjelovale su sve odgojne skupine. Odgojitelji ističu da je ova aktivnost pobudila veliki interes kod djece, ali i odraslih. 

    image

  • Naziv projekta: Mala djeca, velika razlika

    Tema projekta: Marijini obroci

    Opis projekta:

    Kako je sve počelo? 1983. osnivač i izvršni direktor humanitarne udruge Marijini obroci (neprofitne organizacije koja svakog školskog dana osigurava obroke koji mijenjaju živote nekoj od najsiromašnije djece na svijetu) Magnus MacFarlane-Barrow, koji 1983. godine odlazi u Bosnu i Hercegovinu, a 1992. u Međugorje tijekom sukoba na Balkanu. Po povratku u Škotsku, donacije su nastavile pristizati te je iz Škotske u Bosnu i Hercegovinu ukupno odlazio 23 puta, kako bi dostavio donacije. Prethodno navedene aktivnosti motivirale na osnivanje registriranje dobrotvorne organizaciju pod nazivom Scottish International Relief (SIR).

    Godine 2002., tijekom humanitarnog putovanja u Malavi u jugoistočnoj Africi, Magnus je doživio još jedan značajan trenutak kada je upoznao 14-godišnjeg dječaka po imenu Edward. Edward je bio najstariji od šestero djece, a sva su sjedila sa svojom majkom koja je umirala od AIDS-a. Magnus ga je upitao koji su mu životni snovi, a Edward je odgovorio: „Želio bih imati dovoljno hrane za jesti i jednog dana moći ići u školu.“Ova rečenica je bila ključno nadahnuće koje je dovelo do nastanka Marijinih obroka. Od početka pružanja školskih obroka za oko 200 djece u Malaviju 2002. godine, humanitarna udruga sada poslužuje obroke za 2.429.182 djece svakog školskog dana. Ta skromna baraka još i danas služi kao globalno sjedište Marijinih obroka i Magnusov ured kao izvršnog direktora Marijinih obroka. Marijini obroci su jednostavna ideja koja djeluje. Dnevni obrok koji poslužuju u školi ima pozitivan učinak na upis, pohađanje nastave i uspjeh u školi, a Magnus vjeruje da bi moglo biti rješenje za potpuno iskorjenjivanje gladi kod djece. Prosječna cijena prehrane djeteta tijekom cijele školske godine u Marijinim obrocima iznosi samo 22 €.

    Marijini obroci su globalni pokret kojeg podržava mnogo ljudi različitih načina života i podrijetla.

    U istoimeni projekt uključila se odgojna skupina „Žirafice“ (Pintur, Božić) na područnom odjeljenju u Gorici Svetojanskoj koja provodi i program "Škole za Afriku" kojeg je nositelj UNICEF u Republici Hrvatskoj.

    U sklopu humanitarne akcije, u obliku prodajne izložbe "Mala djea,  velika razlika", odgojna skupina "Žirafice" uz podršku roditelja ovom je prilikom prikupila ukupno 750€! Veliko hvala svima na podršci!

     

    image

  • Naziv projekta: Odgoj za humanost od malih nogu

    Tema projekta: Centri humanosti

    Opis projekta:

    Jedna od vrijednosti iz Nacionalnog kurikuluma za rani i predškolski odgoj i obrazovanje je humanost i tolerancija koja uključuje razvoj senzibiliteta  djece za potrebe drugih, prihvaćanje drugih i shvaćanje  važnosti međusobne povezanosti. Afirmacija ove vrijednosti podrazumijeva oblikovanje odgojno-obrazovnog kurikuluma na temelju suosjećanju, prihvaćanju i međusobnom pružanju potpore te osposobljavanju djeteta da razumije svoja prava, obveze i odgovornost te prava, obveze i odgovornost drugih. Hrvatski Crveni križ i u ovoj godini nastavlja provoditi projekt „Kutić humanosti“. Cilj je projekta humanitarni odgoj djece predškolske dobi i širenje humanitarnih ideja u skladu s općim kulturnim i civilizacijskim vrijednostima, ljudskim pravima i pravima djece. Najmlađe je potrebno pripremiti za život u multikulturalnom okruženju te ih od najranije životne dobi poticati na aktivno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom razvoju društva.

    Što je centar humanosti? Centar humanosti je poticajno okruženje za cjeloviti i humani razvoj djece te odgoj za volontiranje sa svrhom razvoja društvene svijesti i solidarnosti uz poštivanje različitosti, njegovanje tolerancije te za aktivno i odgovorno sudjelovanje u demokratskom razvoju društva i svoje lokalne zajednice. Simbol centra humanosti je Drvo dobrih djela koje u svojim korijenima sadrži pojmove humanosti, tolerancije, empatije, volontiranja, pomaganja-koje svakim dobrim djelom može „rasti“. Nositelji ovih aktivnosti su odgojiteljice koje su sudjelovale na stručnom skupu u mjesecu travnju, 2023. godine pod nazivom „Centri humanosti u odgojno obrazovnim ustanovama“ u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, a to su: Kristina Kobetić (Zvjezdice), Iva Benković (Ptičice) i Mateja Buljubašić (Brodići).

    Odgojna skupina „Ptičice“

    Centar humanosti se pokazao kao odličan način za poticanje i pripremu djece za život u multikulturalnom okruženju, te razvoj društvene svijesti, solidarnosti i poštivanje različitosti. Projekt bi imao bolji utjecaj na djecu, kada bi mogli učiniti "pravo i istinsko" dobro djelo i pomoć nekome ili ga razveseliti. Nositelj projekta je odgojiteljica Iva Benković.

    Odgojna skupina „Brodići“

    Na prvom komunikacijskom roditeljskom sastanku roditelje smo upoznali s načinom provođenja projekta, te ih potaknuli na aktivnu suradnju (kroz kutić za roditelje, online komunikaciju-e-mail). Simbol centra humanosti u našoj skupini je drvo „Dobrih djela“ koje je iz dana u dan sve više raslo jer su se djeca vrlo rado uključivala kroz provođenje dječjih dobrih djela prema drugima (vršnjaci, prijatelji u skupini, obitelj, šira društvena zajednica). Djeca su propitkivala i tražila odgovore na pitanja i na taj način spoznala: što je to solidarnost, tolerancija, humanost, empatija, poštivanje različitosti, volontiranje. Ostvarena je suradnja sa širom društvenom zajednicom - Dom za starije i nemoćne obitelji Krčmar u Desincu na način da su djeca su izradila prigodne ukrase povodom Uskrsa za svakog korisnika doma. U znak zahvale, korisnici su djecu počastili slatkišima. Roditelji su upoznati s projektom putem raznih plakata, dječjih izjava izloženih u prostoru hodnika i garderobe. Smatramo da je projekt vrlo koristan i poticajan za cjeloviti humani razvoj djece. Nositelji projekta su odgojiteljice Branka Haramija i Mateja Buljubašić.

    Odgojna skupina „Zvjezdice“

    Kod djece smo razvijali humane vrednote, odgovornost, poštovanje, tolerancija, briga za druge, solidarnost, prijateljstvo i nenasilje. Utjecali smo na razvoj stavova temeljenih na humanim i društvenim vrijednostima. Nositelji projekta su odgojiteljice Vesna Navoj i Kristina Kobetić.

     

    image

Partneri

Partneri Ekoškola

Hvala našim partnerima na izvrsnoj suradnji i potpori pri realizaciji programa međunarodne Ekoškole u Republici Hrvatskoj